CleanMyMac 3 İncelemesi

Mac Bilgisayarınız İçin Etkili Bir Temizlik Programı: CleanMyMac 3

CleanMyMac 3 uygulaması ile beraber bilgisayarınızdaki gereksiz uygulama ve dosyalardan kolayca kurtulabilir, uzun süredir bakmadığınız ve çok yer kaplayan dosyalarınızı gözden geçirebilir, kullanılmayan ve gereksiz olduğunu düşündüğünüz dil dosyalarını silebilir, iTunes yedeklemelerinize kolayca ulaşabilir, ve eski log dosyalarına ulaşıp bunları kolayca temizleyebilirsiniz.

CleanMyMac 3 uygulamasını ilk açtığınızda sağ üst köşede “Dashboard” seçeneğini göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda dahli sürücünüzde kullanılan ve boş olan alanı görebilirsiniz. Ayrıca imlecinizi sürücünüzün üstüne getirerek ne kadar alanın uygulamalar tarafından kullanıldığını, bununla beraber resim, ses dosyaları, görüntü dosyaları ve yedekleme gibi dosyaların ne kadar yer kapladığını detaylı olarak görebilirsiniz. Bunun yanında anlık işlemci yükünü ve kalan pil ömrünüzü de bu bölümde görebilirsiniz.

Cleanmymac 3 İNcelemesi

Uygulama aracılığıyla istediğiniz bölümlerde ayrı ayrı arama yapabilirken, tüm bilgisayarı da gözden geçirmeniz mümkün. Bilgisayarınızdaki tüm alanların incelenmesi için sol üstte bulunan “Smart Cleanup” sekmesine tıklayıp açılan pencerede “Scan” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 35-40 saniye içinde uygulama sizin için bilgisayarınızdaki tüm sistem dosyalarını, resimlerinizi, e-posta eklentilerinizi, çöp kutunuzu ve bilgisayarınızda en fazla yer kaplayan dosyaları inceleyecektir. Tarama işlemi bitiminde karşınıza aşağıdaki gibi bir sonuç ekranı çıkacaktır. Burada isterseniz bulunan tüm dosyaları “Clean” butonuna tıklayarak tek tıklamada temizleyebilirsiniz. Ya da sol tarafta bulunan her bir seçeneğe ayrı ayrı tıklayıp temizlenecek olan dosya içeriklerini görüp ondan sonra temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

Cleanmymac 3 İNcelemesi

Uygulamanın kullanıcılar açısından en kullanışlı yönlerinden biri, biriken elektronik postalarda bilgisayarınıza indirilmiş olan eklenti dosyalarını boyutlarına göre sıralayıp silebilmeleri gelmekte. Ayrıca bilgisayarda bulunan çok fazla yer kaplayıp uzun zaman kullanıcı tarafından açılmayan ya da unutulmuş dosyaların da bulunduğu “Large & Old Files” bölümü de bilgisayarda yer açılması aısından çok önemli bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin sizler için yaptığımız bu inceleme sırasında, yukarıdaki ekran resminden de görüleceği üzere bilgisayarımızdaki eski ve yüksek boyutlu dosyaların 3,62 GB. Özellikle SSD sürücü kullananların yetersiz alan sorunuyla karşılaştıklarını düşündüğümüzde, bu özellik hayta kurtarabilir!

Mac bilgisayar kullanan kulanıcılar genellikle yüklü uygulamalarını çöp kutusuna taşıyarak tümden sildiklerini zannedebilirler. Fakat Windows işletim tabanlı bilgisayarlarda olduğu gibi Mac bilgisayarlarda da uygulamalar silindikten sora arkada kalıntılar bırakabilmektedir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi, sol bölümde yer alan “Uninstaller” seçeneğini tıklayıp silmek istediğimiz uygulamayı seçtiğimizde en sağda bulunan bölümde uygulamanın geriye bırakabileceği tüm dosyalar otomatik olarak seçilmekte ve uygulama ile beraber silinebilmekte. Bu da bilgisayarda ilerleyen zamanlarda hafıza sorunu yaşanmaması ve geriye kalıntı dosyalar bırakılmaması adına çok önemli bir özellik.

Cleanmymac 3 İNceleme

Uygulamanın sırasıyla diğer özellikleri bilgisayarınızın genel bakımını yapmak, gizlilik ayarlarını ve içeriklerini düzenleyip silmek ve bilgisayarınızda kurulu olan tüm eklentileri devre dışı bırakıp silebilmek. Genel bakım kısmında özellikle zamanla yavaşlayan bilgisayarınızı ve E-Posta uygulamanızı hızlandırabilir, ve disk izinlerini gözden geçirebilirsiniz.

Uygulamanın belki de en göze çarpan özelliği dosyaları bir daha geri döndürülemeyecek şekilde bilgisayarınızdan silebilmek. Sol bölümde en altta yer alan “Shredder” bölümünü tıklayıp açılan ekranda silmek istediğiniz dosyayı seçmeniz, bilgisayarınızdan tamamen kaldırmanız için yeterli olacaktır. Fakat unutmayın ki bu süreç normal silmeden daha uzun sürebilir.

Cleanmymac 3 İNcelemesi

Son Yazılar

İlginizi Çekebilir

Uygulama gayet başarılı. Türk kullanıcılar için dil desteğinin olmaması bir eksiklik olarak değerlendirilebilir. Bunun yanında fiyatının da biraz yüksek olduğunu belirtelim.CleanMyMac 3 İncelemesi