Büyük firmalar işe alımlarda gerçekleştirdikleri mülakatlarda çoğu zaman hiç aklınıza gelmeyen sorular sormakta ve sizi “ters köşe” yapabilmekte. Ne tür sorularla karşılaşabileceğinize dair kısa bir araştırma yapınca, gerçekten işe alımlar sırasında sorulan en ilginç 5 soruyu sizin için derledik.


1Facebook: “En iyi gününüzde ne yaparsınız?”

Facebook Çalışma Ortamı
Facebook Çalışma Ortamı

Bu tür bir soru tamamen adayın motivasyonunu ölçmeye yöneliktir ve kesinlikle doğru ya da yanlış bir cevabı yoktur.

Facebook işe alma sorumlularından Miranda Kalinowski, bu soruya “kod yazmak, hesap yapmak, ya da müşterilerle bir araya gelmek” gibi farklı cevaplar verilebileceğini ve bunun her insan için aynı olmayacağını bildiklerini söylemiştir. Bu farklılıkları bir araya getirmenin ayrı bir güzellik olduğundan da bahseder.


2LinkedIn: “En çok tutkun olduğun şey nedir?”

LinkedIn Çalışma Ortamı
LinkedIn Çalışma Ortamı

LinkedIn firmasında çalışmak istiyorsanız tutkularınız çok önemli. Tutkularınızı söylemek de yetmiyor. Bunu bir tahtaya resmetmeniz de isteniyor.

Yetkililer, LinkedIn’de çalışacak kişilerin gerçekten doğal olmalarını istediklerini, ancak bu doğallık sayesinde gerçek yaşamda karılaştıkları belirsizlikleri ve problemleri çözebileceklerini belirtiyorlar.


3IBM:”Bir projeyi geç fakat mükemmel mi teslim etmek istersiniz, yoksa zamanında ve iyi mi?”

IBM Çalışma Ortamı
IBM Çalışma Ortamı

Bu da işe alımlarda firmalar tarafından kullanılan ve adayın motivasyonunu ortaya çıkarabilecek soru türlerinden.

Bu soruya verilebilecek doğru ya da yanlış bir cevap yok demek çok da yanlış olmaz. Burada asıl önemli olan verilen cevabın mantıksal olarak savunulup savunulamadığıdır. Bu da adayın performansına bağlı diyebiliriz.


4Paypal: “Bu hafta ne öğrendiniz?”

PayPal Çalışma Ortamı
PayPal Çalışma Ortamı

İlk sorulduğunda adayı şok edebilecek soru türlerinden biri. Paypal gibi bir firmada çalışmak için başvuracaksınız ve görüşmede beklediğinizin aksine çok kolay cevap verilebilecek bir soruyla karşılaştınız. Ne yapardınız?

Bu sorunun da doğru-yanlış bir cevabı yok. Fakat asıl amaç hayat boyu öğrenmenin devam ettiğinin vurgulanması.


5Duolingo:”Sizi sevmeyen birisi hakkınızda ne derdi?”

Duolingo
Duolingo

Bu soru aslında kendinize eleştirel bakıp bakamadığınızı ölçmek için mükemmel bir araç. Soruya vereceğiniz cevapla işe alım görevlisine artılarınızın yanında her insan gibi eksilerinizin de olduğunu bildiğinizi kanıtlamış olacaksınız.

Aynı zamanda dürüstlük ilkesini benimsemiş firmalar için vazgeçilmez bir soru denebilir. Kendinizle ilgili ne kadar dürüstsünüz? Şimdiden bu soru üzerinde düşünmeye değer.