iOS 11 Pil Ömrü Sorununu Çözme

Cihazlarını iOS 11’e yükselten kullanıcıların bazıları iPhone ya da iPad’lerin pil ömrünün kısaldığından şikayetçiler. Onca para vererek aldığınız cihazın pilinin erken bitmesi tabi ki can sıkıcı. Fakat sürüm güncellemelerinde bu tür sıkıntılar yaşanabilmekte. Bu makalemizde iOS 11 kullanıcıları için iOS 11 pil ömrü arttırıcı muhtemel çözümler üzerinde duracağız.

Yeni Sürüm Güncellemelerini Kontrol Edin

iOS 11 çıktıktan kısa bir süre sonra Apple tarafından güncellemeler yayınlanmaya başlandı. Bu güncellemeler kullanıcılardan alınan geri dönüşler çerçevesinde iyileştirmeleri kapsamakta. Yapamanız gereken ilk şey Ayarlar >Genel > Yazılım Güncelleme seçeneğinden yeni güncellemelerin olup olmadığını kontrol etmeniz.

iOS11’e Henüz Mü Geçtiniz? Biraz Bekleyin

iOS 11’e güncelleme yapan kullanıcıların ilk etapta pil ömründe kısalma hissetmesi normal olabilir. Yapmanız gereken bir diğer şey 1-2 gün beklemek. Bunun nedeni aslında çok basit. Siz güncelleme yapmış olsanız bile arka planda çeşitli güncellemeler halen devam edebilmektedir. buna Spotlight indexlenmesi, resimlerin ve iCloud kütüphanesinin güncellenmesi, ve diğer sistem güncellemeleri dahildir. Yapmanız gereken şey iPhone ya da iPad’inizi kullanmadığınızda şarjda uzun süre bırakarak arka plandaki işlemlerin şarjdayken yapılmasını sağlamak. Bu işlemi 1-2 gün yapmanızda yarar var.

Hangi Uygulamaların Bataryanızı Daha Çok Kullandığını Tespit Edin

En çok zamanınızı alan uygulamalara bakabildiğiniz gibi, bataryanızı en çok kullanan uygulamalara da bakma şansınız var. Hangi uygulamanın bataryanızı ne kadar kullandığını öğrenmek için Ayarlar > Pil > Pil Kullanımı menüsüne gitmeniz yeterli. Burada gereğinden fazla pil kullandığını belirlediğiniz bir uygulamayı arka planda tamamen kapatabilir, güncelleme varsa uygulayabilir ya da  sık kullanmadığınız bir uygulamaysa tamamen silebilirsiniz. Özellikle İstanbul’da yaşayan iPhone kullanıcılarının büyük bir kısmı trafik durumunu öğrenmek için İETT tarzı uygulamaları sık kullanmakta. Bu tür uygulamalar arka planda kapatılmadığı taktirde aşırı oranda pil harcamaktadır. Bunun yanında bulunduğunuz konumu belirleyen uygulamalar ve animasyonlu mesaj uygulamaları da pil ömrünüzü kısaltabilir.

Hard Reboot

Bazen iPhone ya da iPad modellerinde telefonu tamamen kapatıp açmakta yarar vardır. Bunun için yapmanız gereken şey Power tuşuyla beraber Home tuşuna ekranda   logosunu görene kadar basılı tutun. İşareti gördüğünüzde tuşlardan elinizi çekebilirsiniz.Bu işlem Home butonu basılabilen modeller için geçerlidir. iPhone 7, iPhone 8, iPhone 7 Plus, ve iPhone 8 Plus modellerde bu işlemi yapmak için Power tuşuna ve ses azaltma düğmesine aynı anda basılı tutup  logosunu görene kadar beklemeniz gerekiyor.

Raise to Wake Özelliğini Devre Dışın Bırakın

Raise to Wake özelliği ile iPhone telefonunuzu elinizde aldığınızda ekran açılır. Bu kullanışlı bir özellik olabilir fakat telefonunuz sürekli hareket halindeyse (yürüme, koşma, vs..) bu durum pil ömrünüzde kısalmaya neden olabilir. Bu özelliği kapatmak için: Ayarlar > Ekran & Parlaklık > Uyandırmak İçin Kaldır > KAPALI 

 

Bunun yanında bazı uygulamalar gereksiz yere sizden konum bilginizi isteyebilir. Siz de farkına varmadan buna izin vermiş olabilirsiniz. Bu durumda uygulamalar yerinizi tespit edebilmek için sürekli çalışırlar ve bu da bataryanızın ömrünün kısalmasına neden olur. Yapmanız gereken tek şey konum servislerinden kullanmadığınız uygulamaların konumunuzu belirlemesine verdiğiniz izni kaldırmak.