Windows Ortamında Bozulan ya da Zarar Gören Dosyaları Onarmak için En İyi 4 Program

Eğer Windows işletim sistemi kullanan bir kullanıcıysanız, aşağıdaki uyarıları sıkça görmüşsünüzdür.

The file is corrupt and cannot be opened.
The file or directory is corrupted and unreadable.
There was an error opening this document. The file is damaged.

Bilgisayar dosyalarını uygulamaların açabileceği şekilde izayn edilmiş veri setleri olarak düşünebilirsiniz. Eğer bu veri dosyalarının bir kısmı bozulmuş ya da kaybolmuşsa, okunamaz (unreadable) olur ve hasarlı veri seti haline gelir.

Ne yazık ki hasarlı duruma gelen dosyaların düzeltilmesi çok kolay bir işlem değildir. Başarı şansınız dosya türünün ne kadar esnek olduğuna, ne kadar verinin kaybolduğuna ya da bozulduğuna, ve kullandığınız veri kurtarma programının ne kadar başarılı olduğuna bağlıdır. Bu anlamda kullanabileceğiniz bazı programları sizin için derledik.

1. Repair Toolbox

Repair Toolbox 22 farklı programdan oluşan ve her bir programın farklı tür dosyaları kurtarmak için kullanıldığı bir uygulama koleksiyonudur.

Repair-Tool-Pdf-Repair-Toolbox

Uygulamaların çalışma mantığı çok basit. Bozulmuş dosyayı seçtikten sonra kurarılan dosya ismini yazmanız ve “repair” butonuna tıklamanız yeterli. Repair Toolbox ile kurtarabileceğiniz dosya türlerinden bazıları; Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, PDF, ZIP, RAR, Illustrator, ve Photoshop.

Uygualamalardan faydalanmak için satın almanız gerekiyor. Demo sürümlerinde kısıtlı kurtarma işlemi yapıldığını hatırlatmak isteriz.

2. Hetman File Repair

Hetman File Repair uygulaması bozulmuş olan resim dosyalarını kurtarmak için kullanılabilecek etkili uygulamalardan biri. Silinmiş dosyaları geri getirmekten ziyade açılamayan ve bozulmuş resimleri açmak için kullanılan bir uygulama.

Repair-Tool-Hetman-File-Repair

Hetman File Repair JPEG, TIFF, BMP, ve PNG uzantılı resim dosyalarını düzeltebiliyor. Kullanışlı olması ve herkes tarafından kolaylıkla anlaşılabilir olması ayrı bir avantaj. Bozulan dosyaları arayıp bulma işlemi ücretsiz olarak sunuluyor. Fakat dosyaları kurtarmak için ücret ödemeniz gerekiyor. Ev kullanıcısıysanız 20 ABD doları, iş için kullanacaksanız (business use) 140 ABD doları ödemeniz gerekiyor.

3. Digital Video Repair

Digital Video Repair uygulaması, Xvid, DivX, MPEG4, 3ivx, ya da Angel Potion ile encode edilmiş ve bozulmuş MP4, MOV, ve AVI videolarını ücretsiz olarak kurtarabileceğiniz güzel bir uygulama.

Repair-Tool-Digital-Video-Repair

4. Stellar File Repair Toolkit

Stellar File Repair Toolkit Word, Excel, PowerPoint ve Zip arşiv dosyalarını kurtarabileceğiniz şekilde tasarlanmış dört ayrı uygulamadan oluşan bir set. Özellikle ofis dosyaları ile sık çalışan ve bozulmuş dosyalarla uğraşmak zorunda kalan kullanıcılar için Stellar File Repair Toolkit en iyi alternatif.

Repair-Tool-Stellar-Repair-Toolkit

Uygulama ile belli bir klasörü arayabiliyorken, tüm sistem dosyalarını da bozulmuş ya da kaybolmuş dosyaları bulması için tarayabilirsiniz. Aynı zamanda şifreyle korunmuş dosyaları da kurtarma özelliği bulunmakta.

Uygulamanın ücretsiz sürümü ile sadece arama yapabiliyorsunuz. Dosyaları kurtarmak için 69 ABD doları ödemeniz gerekiyor.

Son Yazılar

İlginizi Çekebilir