Apple, iOS 17.4 betayı yayınladı: İşte iPhone’lara gelen yenilikler

Apple bugün iOS 17.4 ve iPadOS 17.4’ün ilk beta sürümlerini geliştiricilere tanıtarak Avrupa’daki iPhone ve iPad’e bazı radikal güncellemeler getirdi. Büyük değişikliklerin çoğu yalnızca AB kullanıcılarını etkileyecek, ancak işletim sisteminde dünya çapında mevcut olan güncellemeler de mevcut.

Bu yazıda iOS 17.4 beta 1’deki tüm yenilikleri bir araya getirdik.

iOS 17.4 AB Değişiklikleri

Apple, Dijital Pazarlar Yasasına uyum sağlamak amacıyla App Store ve uygulamaların Avrupa Birliği’ndeki çalışma biçiminde birkaç önemli değişiklik uyguladı. Bu değişiklikler iOS 17.4’te yer alıyor ancak genel olarak Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerle sınırlı.

Alternatif Uygulama Mağazaları ve Yeni Uygulama Mağazası Koşulları

AB’deki uygulama geliştiricileri alternatif uygulama mağazaları sunmayı veya uygulamalarını alternatif mağazalar aracılığıyla yüklemeyi tercih edebilir ve Apple’ın bu değişikliğe uygun tamamen yeni bir ücret yapısı vardır. Geliştiricilerin seçebileceği, hem “App Store”da dağıtılan uygulamalar hem de alternatif yollarla dağıtılan uygulamalar için geçerli olan yeni bir iş yapısı var.

Ios 17.4 Alternatif Uygulama MağAzası
ios 17.4 alternatif uygulama mağazası

Yeni sistemi kullanan uygulama geliştiricilerinin, ilk bir milyon yüklemenin ücretsiz olarak sunulmasıyla birlikte, kullanıcı başına yıllık 0,50 Euro tutarında standart bir ücret ödemesi gerekecek. Alternatif uygulama mağazaları aracılığıyla dağıtılan uygulamaların komisyonu olmayacaktır. “App Store” aracılığıyla dağıtılan uygulamalar, yüzde 17’lik indirimli bir komisyon veya küçük işletme programındakiler ya da bir yıldan eski kullanıcı abonelikleri için yüzde 10’luk bir komisyon ödeyecek.

Geliştiriciler yeni sisteme dahil olmamayı seçebilir ve mevcut sistemi dünyanın başka yerlerinde mevcut olan yüzde 15/30 komisyonla kullanabilirler. Apple’ın, geliştiricilerin mevcut kurulumla, yeni kurulumla, alternatif uygulama mağazalarını kullanan yeni kurulumla ve “App Store”u kullanan yeni kurulumla ne kadar ödeyeceklerini belirlemelerine yardımcı olacak bir ücret hesaplayıcısı vardır.

Kullanıcılar isterlerse tercih ettikleri alternatif uygulama mağazasını cihazlarında varsayılan uygulama mağazası olarak ayarlayabilirler. AB kullanıcıları Ayarlar uygulamasında bunun için bir seçenek görecektir.

AB’de bu özelliği etkinleştiren, her türlü sistem mesajlaşmasında yapılan güncellemelerle birlikte çok sayıda perde arkası değişiklik var. Örneğin AB’deki kullanıcılar, alternatif bir uygulama mağazasındaki bir uygulama kötü amaçlı yazılım içerdiğinde bir açılır uyarı alacak ve alternatif bir uygulamadan gelen bilgileri doğrulamak için yeni ekranlar mevcut olacak.

Ekran Süresi ayarı, ebeveynlerin, çocuklarının cihazlarının alternatif uygulama mağazalarından uygulama yükleyip yükleyemeyeceğine karar vermelerine olanak tanıyacak.

Alternatif Ödeme Seçenekleri

Apple ayrıca uygulamaların, uygulamalarında alternatif ödeme seçeneklerini kullanmasına da izin veriyor ve artık uygulama içi satın alma zorunluluğu bulunmuyor. Uygulamaları “App Store” aracılığıyla dağıtan ve alternatif bir ödeme seçeneği kullanan geliştiriciler, “App Store” ücretlerinde yüzde üç indirim görecek.

Alternatif uygulamalar aracılığıyla dağıtım yapan ve aynı zamanda alternatif bir ödeme seçeneği kullanan geliştiriciler, kullanıcı başına belirlenen 0,50 Euro’luk ücretin ötesinde Apple’a hiçbir ücret ödemeyecek.

Alternatif ödemelerle, dijital ürün ve hizmet satın alımları doğrudan bir uygulamada yapılabilir veya geliştirici, kullanıcının ödeme yapmasını sağlamak için web sitesine bağlantı vermeyi seçebilir. Apple, geliştiricilerin bilinen, güvenli bir ödeme sağlayıcısını kullanmasını şart koşuyor.

Üçüncü Taraf Tarayıcı Güncellemeleri

iOS 17.4’e güncelleme yaptıktan sonra Safari’yi açan AB kullanıcıları, iOS’taki en popüler tarayıcılar listesinden yeni bir varsayılan tarayıcı seçeneği seçmelerine olanak tanıyan bir açılır pencere görecek.

Apple ayrıca alternatif tarayıcı motorlarına da izin veriyor ve Chrome gibi tarayıcıları WebKit motoruyla sınırlamayacaktır.

NFC Erişimi

Üçüncü taraf ödeme uygulamaları ve bankalar, iOS 17.4’te ‌iPhone‌’daki NFC çipine erişime sahip ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda Apple Pay veya Cüzdan uygulamasını kullanmadan doğrudan ‌iPhone‌ üzerinden temassız ödeme sunabiliyor. Kullanıcılar, dokunarak ödeme terminallerinde veya “iPhone” üzerindeki Yan düğmeye iki kez basıldığında etkinleştirilen varsayılan bir temassız ödeme sağlayıcısı ayarlayabilir.

Varsayılan bir temassız ödeme sağlayıcısı belirleme seçeneği AB’deki Ayarlar uygulamasında mevcuttur ve bu bölüm aynı zamanda temassız ödeme erişimi talep eden ve bu erişime izin verilen tüm uygulamalara ilişkin ayrıntılar da sağlayacaktır.

AB kullanıcıları ayrıca ‌iPhone‌’daki varsayılan Cüzdan uygulamasını da değiştirebilir.

Yeni Emoji

İOS 17.4 beta, misket limonu, yenilebilir kahverengi bir mantar, bir anka kuşu, kırık bir zincir, başınızı dikey olarak sallama (“evet” başını sallamada olduğu gibi) ve başınızı yatay olarak sallama (“hayır” şeklinde kafa sallama) gibi yeni emoji karakterleri ekler.

Ios 17.4 Emojiler
ios 17.4 emojiler

Siri ile mesajlaşma

Siri ve Arama altındaki Mesajları Otomatik Olarak Gönder ayarı, “Siri” ile Mesajlaşma olarak yeniden adlandırıldı ve ‌Siri‌’yi İspanyolca, Fransızca, Almanca, Çince gibi belirli bir dilde gelen mesajları okuyacak şekilde ayarlama seçeneği de mevcut.

Siri Ile MesajlaşMa
Siri ile mesajlaşma

Değişiklik, “Siri”nin dinlediği ve yanıt verdiği birincil dili güncellemez ancak mesaj oynatmayla sınırlıdır.

Podcast’ler ve Müzik

Apple Music ve Podcast’lerdeki “Şimdi Dinle” sekmelerinin adı “Ana Sayfa” olarak değiştirildi.

Apple MÜZik
Apple müzik

Podcast Transkriptleri

Podcast’ler uygulaması artık “Apple Music” uygulamasındaki şarkı sözlerinin işleyişine benzer şekilde transkriptler sunuyor.

Apple Podcast
Apple podcast

Safari

Safari’deki URL/arama çubuğu artık eskisinden daha geniş.

Çalıntı Cihaz Koruması

Ayarlar uygulamasının Çalıntı Cihaz Koruması bölümünde artık her zaman veya yalnızca tanıdık konumlardan uzaktayken bir güvenlik gecikmesi talep etme seçeneği var.

Yeni Nesil CarPlay

Yeni nesil CarPlay, 2024’ün sonlarında ABD’de piyasaya sürülecek ve iOS 17.4’teki kod, sekiz yeni “CarPlay” uygulamasına gönderme yapıyor.

Araç Kamerası: Bu uygulama aracın arka görüş kamerası yayınını gösterecektir.

Şarj: Elektrikli araçlar için bu uygulama, pil seviyesini, şarj durumunu, pilin tamamen şarj olmasına kalan süreyi ve daha fazlasını gösterecektir.

İklim: Bu uygulama, ‌CarPlay‌ içindeki bir aracın iklim kontrollerine erişim sağlayarak klimanın veya ısıtma sisteminin sıcaklığını, fan hızını, ısıtmalı koltukları, ısıtmalı direksiyon simidini ve daha fazlasını ayarlamanıza olanak tanır.

Kapanışlar: Bu uygulama, aracın kapılarından herhangi birinin açılması durumunda görüntüleyecektir ve ayrıca araç uyarı sembollerini de görüntüleyebilir.

Medya: Bu uygulama, SiriusXM gibi diğer medya seçeneklerinin yanı sıra “CarPlay” içindeki FM ve AM radyo istasyonu kontrollerine erişim sağlayacaktır. SiriusXM’in uydu bağlantısı mı sunacağı yoksa internet akışıyla mı sınırlı kalacağı belli değil. Kullanıcılar Top 40 ve Rock gibi müzik türleri listesinden seçim yapabilecek.

Lastik Basıncı: Bu uygulama, aracın her bir lastiğinin hava basıncını gösterecek ve düşük basınç, yüksek basınç ve patlak lastik uyarıları sağlayacaktır.

Geziler: Bu uygulama, aracın ortalama hızı, yakıt verimliliği veya enerji verimliliği, bir yolculukta geçen toplam süre ve kat edilen mesafe ve daha fazlası dahil olmak üzere sürüşle ilgili çeşitli veriler sağlayacaktır.

İOS 17.4 beta sürümündeki bir görüntü, “CarPlay”in sürücü aracı kapattıktan sonra da muhtemelen bir “Elveda” ekranı görüntüleyeceğini gösteriyor.

Yeni Apple Carplay
Yeni apple carplay

 

Son Yazılar

İlginizi Çekebilir