Emojiler artık sanal dünyanın ayrılmaz bir parçası oldu. Öyle ki artık duygularımızı kelimelere dökmek yerine emojiler aracılığıyla kısa ve öz bir şekilde anlatabiliyoruz. Peki bir Mac bilgisayarınız varsa ve emoji karakterlerini yazmak istiyorsanız nasıl yaparsınız? Hep beraber farklı yöntemlere bakalım

1EmojiPedia

emojipedia-mac-bilgisayarda-emoji-yazma
emojipedia-mac-bilgisayarda-emoji-yazma

EmojiPedia.org adresi kolaylıkla istediğiniz ifadenin emoji karakterini bulmanıza yarayan kullanışlı bir web sayfası. Sayfada şimdiye kadar üretilen tüm emoji karakterlerini bulmanız mümkün. Emojipedia’nın en güzel özelliği ise karakterleri uygun kategoriler altında bir araya toplamış olması. Bu arada bu sayfa sadece Mac bilgisayarlar için değil, tüm cihazların kullanabileceği bir kaynak olma özelliği taşımakta.

2Yerleşik Emoji Seçici

yerlesik-emoji-secici-mac-bilgisayarda-emoji-yazma
yerlesik-emoji-secici-mac-bilgisayarda-emoji-yazma

Eğer uzun süredir Mac bilgisayar kullanıcıysanız bu özelliği muhtemelen biliyorsunuzdur. Fakat çoğu Mac kullanıcının bilgisayarlarında yerleşik emoji seçici özelliğinin olduğundan haberdar olmadıklarını söyleyebiliriz. Mac bilgisayarınızda yerleşik emoji seçiciyi açmanın yolu Cmd + Ctrl + Space tuşlarına basmanız.

Cmd + Ctrl + Space tuşlarına bastığınızda karşınıza çıkacak olan popup pencereden dilediğiniz karaktere çift tıklamanız, karakteri metne yerleştirmeniz için yeterli olacaktır. Eğer Cmd + Ctrl + Space tuşlarını aklımda tutamam diyenlerdenseniz, sizin için farklı bir yöntem de mevcut.

Eğer Sistem Ayarları -> Klavye and enable Klavyeleri Menü Çubuğunda Göster seçeneğini işaretlerseniz, aşağıda gördüğünüz gibi menü çubuğunda sürekli karşınızda olacak şekilde emoji seçici klavyeyi görmeniz mümkün olacaktır.

Yerlesik-Emoji-Secici-Mac-Bilgisayarda-Emoji-Yazma2