Day One 2 İncelemesi: Mac İçin Güzel Bir Günlük Programı

Bilgisayarınızda Günlük Tutmayı Denediniz mi? Day One 2 İnceleme

Kağıt ve kalem tutkusu olanlar için dijital ortamda günlük tutmak çok da etkileyici bir fikir olmayabilir. Fakat günlük hayatta artık yaşamın bir parçası olan teknoloji ürünlerinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak ta ayrı bir zevk olsa gerek.

Day One 2 günlük programını, mükemmel denebilecek şekilde dizaynı ve kullanım kolaylığıyla kullanıcıların bir daha kolaylıkla bırakamayacakları bir uygulama olarak düşünüyoruz.

Day One 2

Uygulamayı kullandıkça günlüklerinizin ne kadar düzenli göründüğüne şahit olacak ve daha fazla yazmak isteyeceksiniz. Programın en güzel özelliklerinden biri günlüğünüze ekleyeceğiniz fotoğrafın çekildiği tarih ve saati size göstermesi ve o tarihte notunuzu girmenize imkan vermesi gelmektedir. Örneğin yukarıda görmüş olduğunuz ekran görüntüsündeki içerik, bu imceleme için 14 Aralık 2016 tarihinde eklendi. Fakat fotoğraf eklerken “Bu fotoğraf 5 Şubat 2018 tarihinde saat 13:58’de çekilmiştir. Bu tarihe gitmek ister misiniz” şeklinde bir notla karşılaştık. Soruya verdiğimiz cevap evet olduğu için içeriği girdiğimiz tarih buna göre geçmiş tarihli oldu. Bunun yanında fotoğrafın çekildiği zaman dilimindeki hava durumunu da görmeniz mümkün. Bu özellik sayesinde tarih ve saati unutma derdi olmadan, anlık içerik girme ihtiyacı da hissetmeden, çektiğiniz fotoğrafları günler, aylar hatta yıllar sonra ekleyebilir ve o tarihteki anılarınız canlandırabilirsiniz.

Farklı Bireyler İçin Özel Günlük Dosyaları

Program ayrıca farklı günlük dosyaları oluşturma özelliğine de sahip. Özellikle ortak kullanılan bilgisayarlarda farklı kullanıcılar kendilerine has günlük oluşturabilirler. Bunun yanında tek bir kullanıcı da farklı günlük dosyaları oluşturma isteyebilir. Örneğin; İş günlüğü, Aile, Arkadaş, vb. Bunun için de aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi sol kısımda Mehmet’in Günlüğü ve Ali’nin Günlüğü şeklinde yeni günlük dosyaları oluşturulabilir.

Day One 2

Yıllar boyu günlük tutan bir kullanıcının yüzlerce hatta binlerce içerik oluşturması muhtemeldir. Bu kadar içerik arasından istediğiniz günlüğe nasıl ulaşacaksınız? Program aracılığıyla bunu da kolaylıkla halledebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şey içerik oluştururken “tag” dediğimiz etiketleme yöntemini kullanmanız yeteri olacaktır. Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsüne baktığınızda resimlerin altında mavi kutucuk içinde o içeriklere has etiketleri görmeniz mümkün. Bodrum etiketine tıkladığınız zaman, içeriklerinizden Bodrum olarak etiketlediğiniz tüm günlüklerinizi göreceksiniz. Ayrıca bir içeriğe birden fazla etiket eklemek de mümkün.

Ayrıca programı üzerinden günlüklerinizi tarihlere göre de göstermeniz mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken orta bölümün üst tarafında yer alan “Calendar” kısmına tıklamak. Bu şekilde yaptığınızda aşağıdaki görüntüye benzer bir görüntü karşınıza çıkacak ve hangi tarihlerde içeriğinizin olduğunu hızlıca görebileceksiniz.  Sol tarafında yer alan “maps” bölümüne tıkladığınızda ise, içeriklerinizin nerelerle alakalı olduğunu belirten dünya haritası üzerinde şehirleri göreceksiniz.

Day One 2

Güvenlik mi dediniz?

Günlük tutmak çoğu insan için özel bir iştir ve saklı tutulmasını istedikleri içeriklerin kolayca erişilememesi önemlidir. Day One 2 ile bu konuda da önemli bir adım atılmış Daha önceki sürümlerde olmayan “Password” şifre koruması, bu sürümde yerini almış. Bunun için ayarlar bölümünden gizlilik sekmesine tıklayıp şifrelemeyi aktifleştirmeniz yeterli.

Day One 2

İçeriklerinizin başta Dropbox olmak üzere farklı bulut uygulamalarıyla senkronize olabiliyor olması, telefon ya da tablet sürümüyle eş zamanlı içeriklerin güncellenebiliyor olması gibi özellikler de programı ön plana çıkarmakta.

Programın tüm özelliklerini tek bir incelemede verebilmemiz tabi ki mümkün değil. Bunun için uygulamayı denemenizi tavsiye ederiz. Fakat bahsetmek istediğimiz özelliklerden bir diğeri de günlüklerinizi PDF olarak bilgisayarınıza kaydedebiliyor olmanız ya da e-posta yoluyla paylaşabiliyor olmanız. Bu özellik de uygulamanın beğendiğimiz yönlerinden biri.

 

 

Son Yazılar

İlginizi Çekebilir

Uygulamanın Türkçe dil desteği henüz bulunmuyor. Day One 2 İncelemesi: Mac İçin Güzel Bir Günlük Programı