Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) Coronavirüs İçin Resmi İsimlendirme: COVID-19

Salı günü Dünya Sağlık Örgütü, coronavirüs hastalığına resmi bir isim verildiğini ve ilk aşının 18 ay uzakta olabileceğini söyledi. Şimdi artık bu hastalığa COVID-19 deniyor, “CO” korona, “VI” virüs ve “D” hastalık kelimelerini temsil ediyor.

Resmi bir isim, gelecekteki salgınlar için standart bir format sağlarken, yanlışlığın ve damgalanmanın önlenmesine yardımcı olacaktır. Virüs, keşfedildiğinde 2019-nCoV adı verilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü genel müdürü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus “Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ile Gıda ve Tarım Örgütü arasında üzerinde anlaşmaya varılan kurallara göre, coğrafi bir yere, bir hayvana, bir bireye veya bir grup insana atıfta bulunmayan ve aynı zamanda belirgin olan bir isim bulmalıydık “dedi.

Örgüt, diğer ülkelere hastalığın nasıl önleneceği ve zaten hasta olanlara nasıl yardım edileceği konusunda yardımcı olduğunu söyledi.

Viral salgın Aralık sonunda Çin’in Wuhan şehrinde başladı. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ülkede virüse bağlı 1.000’den fazla ölümün olduğu 42.708 vaka doğrulandı. ABD’de teyit edilmiş 13 vakayı ile 24 ülkede toplam 393 vaka bulunmaktadır. Şimdiye kadar, Çin dışında bir ölüm olmadığı biliniyor.

Son Yazılar

İlginizi Çekebilir